A lézer TV előnyeiről

Mi az a lézer TV?

A lézer TV tulajdonképpen egy fantázianév: a szerkezet egy ultrarövid vetítési távolságú lézerprojektorból és a hozzá tartozó, speciális „vászonból” áll. A vászon ebben az esetben egy olyan, műanyagból készült képernyő, ami nem csak visszatükrözi a rá vetített dolgokat, de a hátuljába egy komplett hangrendszert is beépítettek, vagyis hordozni semmiképp sem könnyebb, mint egy hagyományos tévét.

A gyári adatok szerint a készülékek élettartama 25 ezer óra körül van, ami azt jelenti, hogy csaknem három éven keresztül nézhetnénk megszakítás nélkül, miközben a képminőség romlásától sem kéne tartanunk.

A lézeres vetítési technológiával az IMAX moziban lehet találkozni, de az ilyen elven működő projektorok az utóbbi években elkezdtek beszivárogni a nappalikba is. A fejlesztésekben élen járó cégek már Magyarországon is bemutatták a 4K-s lézer TV-ket, amelyek sok tekintetben teljesen egyenrangú vetélytársai az OLED-nek.

A projektoros vetítési technológiának nagy előnye, hogy a környezeti fényeket elnyelő képernyőnek köszönhetően a kép bárhonnan nézve tökéletesen látható. Emellett kisebb terhelést jelent a nézőkre, ugyanis a fény nem közvetlenül éri el a szemet. Az ultrarövid vetítési távolságú projektor a képernyőtől akár húsz centiméterre is elhelyezhető, a nézőknek pedig elég nagyjából 4,5 méteres távolságba helyezkedniük, vagyis jóval közelebb ülhetnek a képernyőhöz, mint egy ugyanekkora méretű, hagyományos tévénél.

lézer-TV_pic4

A lézer TV vetélytársa, az OLED

Az OLED TV technológiája fénykibocsátó pixelek felhasználásával, szerves LED-ekkel hoz létre képeket, és nem rendelkezik háttérvilágítással. A képek a pixelek egyenkénti be- és kikapcsolásával készülnek, ami biztosítja, hogy a legtisztább fekete szín jelenjen meg. Ezután az OLED TV hozzáad egy hátteret a teljes kontraszt érdekében, miközben a fekete és más RGB színek keverednek. Ez a technika teljesen eltér a lézer TV-től.

Energiafogyasztás érdekében az OLED TV paneleknek megvan az az előnyük, hogy a háttérvilágítás helyett egymástól függetlenül, pixelenként működhetnek. Ezáltal hatékonyabban üzemelnek kevesebb energiafogyasztás mellett, mint lézer TV. Az OLED emellett kitűnő betekintési szöggel rendelkezik.

Miben tér el a lézer TV és az OLED?

Míg az OLED alapvetően apró, RGB vagy fehér színű LED fényforrásokból, az LCD pedig folyadékkristályos anyaggal és háttérvilágítással hozza létre a képet, addig a TV két lézeres fényforrásból (pirosból és kékből) alkotja meg a színeket, amit aztán kivetít a képernyőre. A lézer TV technológiájának úgy működik, hogy a kék és a piros fényforrásból a lézer fénye áthalad egy sárga foszforos tárcsán, ezáltal fehér fényt hoz létre. Ezt egy szűrő tárcsa bontja piros, zöld és kék színekre, majd ezekből az alapszínekből a DMD chip megalkotja a képet. Ez áthalad egy lencsén, majd a megfelelő méretben és felbontásban a kép a kijelzőre kerül.

Ennek a technológiának az egyik előnye a rendkívüli színgazdagság, ami miatt a lézer TV a legújabb televízióknál is több színt képes megjeleníteni. A lézer TV HDR10+ kompatibilis, ennek ellenére a maximális fényerő nagyjából 788 nit körüli, vagyis jóval elmarad az általában 1500-4000 nit közötti fényerőt biztosító tévéktől.

Az is nagy előnye a lézer TV-nek, hogy míg a hagyományos televíziók mérete általában megáll 85 vagy 88 colos képátlónál, a lézer TV-nél a 88 colos számít a kisebb méretnek, de van olyan készülék is, ami akár 100 colos képet tud kivetíteni a képernyőre.

A lézer TV-k valamivel drágábbak, mint 4K-s QLED tévék, és nagyjából ugyanannyiba kerülnek, mint egy kicsit kisebb képátlójú OLED TV, hasonlítsd csak össze itt: https://hu.hisense.com/termekek/laser-tv/4k-laser-tv/c/hisensetv07.

lézer-TV_pic1

Milyen újdonságai vannak a lézer TV-nek?

A lézer TV-ek egyik főbb újdonsága, hogy nagy teljesítményű hangrendszert a képernyő hátuljába építették be, mégpedig sejtrácsos-bionikus hangpanel formájában. Ez azt jelenti, hogy több mint százezer apró audiopanel biztosítja a tökéletes térhangzást.

A lézer TV közelebb áll egy hagyományos tévéhez, mint a megszokott projektorokhoz, amiben többek között a felhasználói felületnek is nagy szerepe van. Ez hasonló funkciókkal bír a lézer TV-kben is, mint a hagyományos tévék operációs rendszerei, például letölthetünk rá különböző alkalmazásokat Netflixtől a Youtube-ig.

Bár a lézer TV jelenleg még nélkülöz néhány olyan funkciót, ami egy prémium kategóriás tévénél már alapvetőnek számít, de ez a technológia méltó kihívója lehet az LCD-nek és az OLED-nek. A technológiának egyelőre nem sikerült látható piaci részesedést kiharcolnia, viszont az igény a lézer TV-kre egyre növekszik, ezért jóformán minden nagyobb tévégyártónak van hasonló készüléke.